Patarimai, kaip taupyti šilumos energiją

 

 • Atlikite plastikinių langų profilaktinį reguliavimą ir apžiūrą.

Vieną kartą metuose būtinai atlikite langų reguliavimą, apkaustų tepimą, stiklo paketų keitimą dūžio atvejais, tarpinių atnaujinimą arba keitimą spec. medžiagomis.

 

 • Užsandarinkite langus ir duris.

Užsandarinkite plyšius tarp stiklo ir lango rėmų bei tarp lango rėmo ir sienos. Naudokitės silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Sandarinti reikia ne tik lango rėmus, bet ir tarpą tarp stiklo ir rėmo. Jei tinkamai užsandarinti langai, būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų ir gatvės triukšmo, o kambaryje temperatūra pakils. Sutaupymo galimybės nuo 9 % vienaaukščiuose ir iki 17 % daugiaaukščiuose namuose.

 

 • Užsandarinkite duris specialiomis sandarinimo medžiagomis.

Guminės ar silikoninės tarpinės klijuojamos prie staktos. Durys turi sandariai prisitraukti ir prisispausti prie staktos. Prieškambario, laiptinės ir kitų šaltų patalpų duris laikykite uždarytas. Į nešildomas patalpas negalima leisti šilto oro, nes atsiras drėgmės.

 

 • Įstiklinkite balkonus.

Balkonų stiklinimas sumažina šalto oro skverbimąsi į butą, todėl oro temperatūra gretimame kambaryje lieka normali ir vėjuotą dieną, be to, pagerinama garso izoliacija, Balkonuose įrenkite medines grindis ir po jomis paklokite izoliacinės medžiagos sluoksnį. Jei balkono durys medinės, tarp rėmų įdėkite šiltinimo medžiagos bei izoliacines sandarinimo juosteles.

 

 • Šildymo radiatorių priežiūra ir profilaktika.

Periodiškai valykite dulkes nuo šildymo radiatorių. Nepatartina ant radiatorių džiovinti skalbinius – išeikvojama šiluma ir atsiranda daug drėgmės.

 

 • Neužstatykite radiatorių baldais, užuolaidomis ir dekoratyvinėmis grotelėmis.

Didelių gabaritų baldus statykite prie išorinių sienų. Radiatorių uždengimas trukdo šilumai sklisti į kambarį. Atitraukite baldus šiek tiek nuo sienų – kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti po visą kambarį.

 

 • Norint pagerinti oro cirkuliaciją kambaryje, užuolaidų ilgis turi būti iki palangės.

Jokiu būdu nereikia jomis uždengti radiatorių, nes tuomet šilto oro srautas cirkuliuoja šaltu lango paviršiumi, mažiau šilto oro patenka į kambario gilumą, o šilumos nuostoliai per langus padidėja iki 40 proc.

 

 • Saulėtomis rudens/žiemos/pavasario dienomis atitraukite užuolaidas ar žaliuzes – leiskite saulės spinduliams apšvieti ir pašildyti Jūsų būstą.

 

 • Už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus.

Ekranas atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių ir sąlygoja patalpos oro temperatūros padidėjimą 1-2 0C. Pritvirtinus lentyną virš radiatoriaus, šilto oro srautas nukryps į kambario vidų, užuot kilęs tiesiai iki lubų.

 

 • Ventiliatorių virš viryklės naudokite tik gamindami valgį, nes jis ištraukia šilumą.

 

 • Jei bute įrengti radiatorių termostatai, galite mažinti šildomų patalpų skaičių arba bent nevienodai jas šildyti.

Termostatai leidžia vartotojui pažeminti kiekvieno atskiro kambario temperatūrą. Svarbu nepažeisti higienos normose nustatytų reikalavimų.