Efektyvus šilumos taupymas – mažesnės sąskaitos už šilumą

2019 m. sausio mėnesį vidutinis UAB ,,Varėnos šiluma“ aptarnaujamos teritorijos daugiabučių namų šilumos suvartojimas buvo 21,3 kWh/m2. 2018 m. sausio mėnesį šis rodiklis buvo 22,1 kWh/m2. Tai rodo, kad 2019 m. sausio mėn., nors ir esant žemesnei vidutinei mėnesio lauko temperatūrai (2019 m. sausio mėn. -2,2 0C, 2018 m. sausio mėn. – 1,9 0C) dėl atliktos dalies daugiabučių namų renovacijos sumažėjo vidutinis šilumos suvartojimas.

2019 m. sausio mėnesį (kaip ir kitais šildymo sezono mėnesiais) labai skiriasi atskirų Varėnos miesto daugiabučių namų šilumos suvartojimas. Buto savininkai mokėjo skirtingas sumas už šildymą, nors  tiek šilumos kaina, tiek lauko oro temperatūra visiems buvo vienoda.

Mažiausiai šilumos vartojo renovuoti namai (Dzūkų g. 23, Vytauto g. 40, Aušros g. 1 ir kt.). Juose 1 m2 ploto buto šildymui vidutiniškai reikėjo 12,5 kWh  šilumos, o mokėtina suma už 1 m2 šildymą  vidutiniškai sudarė 0,71 euro, arba 35,5 Eur už 50 m2 buto šildymą.

Daugiabučiuose namuose, kurie nėra renovuoti, tačiau juose yra įrengti automatizuoti šilumos punktai (Marcinkonių g. 4, Marcinkonių g. 16, Dzūkų g. 3 ir kt.), 1 m2 ploto buto šildymui vidutiniškai suvartota apie 23  kWh šilumos, o tokių namų gyventojai už 50 m2 butų šildymą vidutiniškai mokėjo apie 70,00 euro.

Didžiausios sąskaitos pasiekė senų, prastos būklės daugiabučių namų su nemodernizuotais šilumos punktais (Vasario 16-osios g. 13, 11, Melioratorių g. 3 ir kt.) gyventojus. Tokiuose namuose 1 m2 ploto buto šildymui vidutiniškai suvartota apie 30,0 kWh šilumos ir už 50 m2 buto šildymą gyventojai vidutiniškai moka 91,00 eurą.

Iš pateiktų faktinių duomenų matosi, kad kompleksinis namų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas, suteikiantis visas galimybes efektyviai vartoti šilumą ir gauti mažesnes sąskaitas.

Tačiau, kol daugiabučių namų gyventojai priims sprendimus dėl kompleksinės namų renovacijos, gyventojai patys turi labiau rūpintis šilumos energijos taupymu daugiabučiuose namuose.

Žemiau pateikiame paprastus, nedaug kainuojančius šilumos taupymo būdus, tačiau jų taikymas gali sumažinti bendrą daugiabučio namo šilumos suvartojimą.

Šilumos taupymo būdai:

 • Užsandarinkite langus. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos užsandarinkite silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Sandarinti reikia ne tik lango rėmus, bet ir stiklą.
 • Prie langų atsiradus plyšiams ar sienos įtrūkimams, būtinai juos užglaistykite arba užkamšykite, kad šaltas oras neitų į kambarį.
 • Įstiklinkite balkonus. Jų stiklinimas sumažina šalto oro skverbimąsi į butą, todėl oro temperatūra gretimame kambaryje lieka normali ir vėjuotą dieną. Balkonuose ir lodžijose įrenkite medines grindis ir po jomis paklokite izoliacinės medžiagos sluoksnį.
 • Šilumos srautą pro langą galima sumažinti, įstačius papildomą stiklą ar skaidrią plėvelę tarp stiklų.
 • Įskilusius langų stiklus pakeiskite naujais.
 • Laiptinės ar kitų šaltų patalpų duris laikykite uždarytas. Jei po durimis yra plyšys – pasistenkite jį uždengti specialia tarpine slenksčiams
 • Žiemą nakčiai nuleiskite pakeliamas žaliuzes. Dvigubai įstiklintas langas su nuleistomis žaliuzėmis prilygsta trigubai įstiklintam langui.
 • Būsto šildomose patalpose už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus, kas lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2 ºC.
 • Neuždenkite radiatorių užuolaidomis. Tada šiltas oras pateks į kambarį, o ne kils į viršų šaltu lango paviršiumi.
 • Didelių gabaritų baldus statykite prie išorinių sienų – taip sudarysite papildomą sienų šilumos izoliaciją.
 • Patalpas vėdinkite kelis kartus per dieną visiškai atidarę langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką.
 • Nepamirškite reguliariai nuvalyti dulkių nuo radiatorių – dulkės mažina šilumos atidavimą aplinkai.
 • Ventiliatorių virš viryklės naudokite tik gamindami valgį, nes jis ištraukia šilumą.
 • Išnaudokite saulės šilumą, leiskite jai patekti į jūsų namus, atidenkite langus, o saulės prišildytuose kambariuose atidarykite duris ir leiskite šilumai pasklisti į vėsesnes būsto vietas.